Czy studia za granicą się opłacają?
About Lesson

Ogromne podziękowania dla Konrada za podzielenie się wiedzą i doświadczeniem! <3 Jeśli potrzebujesz pomocy w rekrutacji na zagraniczną uczelnię to odsyłam do tej stronki, na której możesz umówić się na darmową godzinną rozmowę z Konradem: https://yourpath.academy/?utm_source=wyciskarka&duration=godzina

Poza samym nagraniem, mam dla Ciebie jeszcze parę przydatnych tipów, które zaoszczędzą Ci OGROM czasu na każdym etapie życia. Nie jest to bezpośrednio powiązane z lekcją Konrada. Wykorzystuję to miejsce bardziej jako kolejną przestrzeń, w którą mogę wcisnąć dodatkową wartość. Chciałbym powiedzieć Ci o technikach skutecznej organizacji czasu i nauki. Nikt w szkole nie nauczył Cię nauki, więc to nie Twoja wina, że zapamiętanie materiałów na egzamin zajmuje Ci tyle czasu. Ale już tak nie będzie :>.

Przeskakując klasę i przygotowując się do Olimpiady Biologicznej w liceum nauczyłem się bardzo konkretnych technik, które sprawiły, że do tej pory nie miałem ANI RAZU poprawki z egzaminów przez 4. lata medycyny. A przy tym wcale tak dużo się nie uczyłem… Dobra, lecimy z tematem:

1. Zasada Pareto

Nie skupiaj się na pierdołach. Naucz się podstaw tak dobrze, że wyrecytował(a)byś je prawidłowo w środku nocy. Jeśli będziesz mieć więcej czasu, możesz zagłębić się w szczegóły. Jednak pamiętaj, że bardzo często znajomość najważniejszych 20% zagadnień z danego przedmiotu odpowiada za 80% rezultatu.

2. Prawo Parkinsona
Ta zasada jest powodem, dla którego koniecznie musisz narzucić sobie konkretny czas na przerobienie danego materiału do nauki. Wiem, że nie zawsze masz na to ochotę. Być może z powodu obaw, że zdemotywujesz się, gdy się nie wyrobisz. Jednak Cyril Parkinson zauważył, że praca rozszerza się tak, aby wypełnić czas dostępny na jej ukończenie. Wyobrażasz więc sobie, co się dzieje, gdy nie wyznaczasz żadnego dostępnego czasu i równie dobrze możesz czytać dany rozdział cały dzień? Tak… wtedy będziesz go czytać cały dzień. Z własnego doświadczenia radzę Ci podzielić materiał na więcej małych segmentów czasowych, np. półgodzinnych, bo częściej będziesz odczuwać satysfakcję po skończeniu danego fragmentu (a dopaminka działa cuda). I tutaj gładziutko przechodzimy do kolejnej techniki.

3. Technika Pomodoro

Szanuj swój mózg. Bez regularnych przerw po 3 godzinach nauki będziesz prawdopodobnie wyczerpany/a. Proponuję technikę Pomodoro, którą pewnie kojarzysz, bo stała się niesłychanie popularna. I dobrze. Nie szukamy tu najbardziej niszowych metod, ale tych najbardziej skutecznych. A popularność tej techniki zawdzięczana jest właśnie jej skuteczności. To 30 minut nauki, 5 minut przerwy. I od nowa. W ten sposób utrzymasz swoją naukę na najwyższych obrotach przez cały czas. Ważne: osobiście nie polecam siedzenia na telefonie podczas przerw – w ten sposób ciężko się odpoczywa. Plus potem będzie ciężko Ci wrócić myślami do nauki. Bo, jeśli chodzi o ilość bodźców, książka nie jest w stanie wygrać z telefonem. Nie wspominając nawet o wiadomościach od znajomych, o których będziesz myśleć jeszcze długo po powrocie do nauki. Zrelaksuj się, wypij herbatę, nie myśl o niczym. Możesz się przewietrzyć. 

4. Quizzing
Stale testuj się w tematach, których jesteś pewny/a. Jeśli przygotowujesz się do matury, trzaskaj zadania. Postaraj się wydobyć jak największą porcję wiedzy z własnej pamięci, bez zerkania do notatek. Jeśli uczysz się materiału, do którego nie masz żadnego zbioru zadań… zrób swój własny. Przerabiając dany rozdział, zamiast pisania notatek, z których nie nie zapamiętasz, spisuj sobie pytania. Tak jakbyś był/a egzaminatorem, układającym test. Potem podczas powtórek odpowiadaj sobie na te pytania. Zobaczysz, jak wiele to zmieni.

5. Utrzymaj flow.

W pełni rozumiem, jak świetne są licealne i studenckie imprezy. Dobrze jest się wyszaleć od czasu do czasu. Nie będę Ci tutaj mówił, co masz robić. Miej jedynie świadomość tego, że po nakrapianej imprezie powrót do wcześniejszego flow nauki zajmie Ci kilka dni. Dlatego może warto odpuścić sobie większe imprezy miesiąc przed maturą czy sesją?

6. Wykorzystuj krzywą zapominania na swoją korzyść.
Nasz mózg bardzo szybko zapomina większości rzeczy, których się uczymy, ale gdy już osiągnie pewien określony poziom zapomnienia… to praktycznie przestaje dalej zapominać. Brzmi to dziwnie, ale spójrz na ten wykres z Wikipedii:

Jak to wykorzystać? Przygotowując się do egzaminu, musisz wstrzelić się z powtórkami w takie miejsce, gdzie nie będziesz miał świeżutkiej pamięci, ale też nie zapomnisz wszystkiego. Przykładowo, jeżeli przerobiłeś dany rozdział rano to powtarzanie go wieczorem może dać Ci mylne wrażenie, że wszystko idealnie umiesz. Dlatego powtórz go sobie na następny dzień i w ten sposób nie będziesz operować na pamięci krótkotrwałej.

7. Mieszaj

Ucz się kilku rzeczy na raz. Przykładowo, przerób 1/3 materiału do jednego egzaminu, a potem 1/3 do drugiego. Dlaczego? Bo w ten sposób, przerabiając kolejną 1/3, nie będziesz bazować na świeżej pamięci. Sprawi to, że będziesz musiał/a przypomnieć sobie zagadnienia, których uczyłaś/eś się wcześniej. A każda taka powtórka niesamowicie utrwala wiedzę w pamięci długotrwałej.

8. Wyrób odruchy Pawłowa.
Być może termin ten kojarzy Ci się ze śliniącymi się psami. Ale budowanie odruchów warunkowych można wykorzystać również w nauce. Robię to regularnie od kilku lat. W skrócie, chodzi o to żebyś zawsze podczas nauki doświadczał/a takich samych bodźców. Możesz puszczać sobie konkretny gatunek muzyki, zapalać świeczkę o danym zapachu, zakładać określone ciuchy, czy nawet (tak jak ja) zakładać buty. Na początku nic magicznego się nie stanie, ale po jakimś czasie Twój mózg zacznie asocjować sobie wspomnianie bodźce z intensywną nauką. I ostatecznie, gdy, puścisz sobie przykładowo wolny lofi hip-hop, poczujesz chęć do intensywnej nauki. Jednak bardzo ważne jest żebyś nie używał/a tych bodźców, jeśli akurat się nie uczysz.

Tak naprawdę, to co Ci tutaj napisałem to wierzchołek góry lodowej w temacie organizacji czasu i skutecznej nauki. Jeśli naprawdę chcesz wziąć się porządnie za swoją edukację i znaleźć dodatkowe kilka godzin w ciągu doby to bardzo bardzo bardzo serdecznie zachęcam Cię do zapoznania się z moimi szkoleniami na ten temat:

👉 Szkolenie online ze skutecznych technik nauki: https://kursy.wydawnictwo-ogarniecia.pl/courses/naucz-sie-uczyc-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-skutecznej-nauce/

👉 Kurs organizacji czasu i produktywności: https://kursy.wydawnictwo-ogarniecia.pl/courses/jedyny-kurs-o-organizacji-czasu-ktorego-bedziesz-potrzebowac/